PLAYBACK, nr 01-02/2009 (49-50) Strona www: www.playback.pl
Forum: www.playback.pl/forum.htm Gry, książki, film, sprzęt, publicystyka
Dołącz do nas!

TEMAT NUMERU

Jakub 'Loon' Kralka

Internetowe telewizje o grach

switch

Sprawą oczywistą jest fakt, iż obecnie każdy szanujący się serwis w sieci musi mieć swoją telewizję grową. Do realizacji takiego przedsięwzięcia wymagane są przede wszystkim możliwości technologiczne i finansowe dlatego segment ten ma dość profesjonalny wymiar, ale nawet najnowocześniejsze studio nie jest gwarantem sukcesu. Niestety - z growymi telewizjami bywa w Polsce różnie. Popatrzmy na co warto zwrócić większą lub mniejszą uwagę.

Gry-OnLine (TVGRY.pl)

To obecnie najlepsza growa telewizja w kraju. Ogromne możliwości GOL i silna pozycja serwisu pozwoliły na stworzenie profesjonalnego studia oraz zawodową realizację. Oprócz prezentowania trailerów, gameplay'ów, relacji z targów czy reklamówek, telewizja wylansowała się przede wszystkim na programie Przegląd Tygodnia, będącym streszczeniem najciekawszych newsów minionych siedmiu dni.

W roli głównego prowadzącego (choć wspieranego przez resztę redakcji) występuje naczelna twarz GOLa ostatnich miesięcy - Krzysztof "Lordareon" Gonciarz. Początki miał bardzo słabe, dziś można go natomiast uznać za jednego z lepszych prezenterów w internetowych telewizjach (i to nie tylko tych o grach). Charyzmatyczny, dynamiczny, z poczuciem humoru, dzięki czemu trafia do graczy, zarówno tych starszych, jak i młodszych (do których przede wszystkim wydaje się być adresowany kolorowy Przegląd Tygodnia). Wielkim minusem GOLowej telewizji był do niedawna brak flashowego playera, obecnie część serwisu ma tradycyjny Windows Media Player, a część całkiem zaawansowany flash (w trzech jakościach obrazu, choć gryzie się z niektórymi wtyczkami przeglądarek). Warto też dodać, że Gry-OnLine wydaje też serwis TVGRY.pl, który miał premierę dosłownie trzy dni temu.

Imperium Gier

Telewizja serwisu Wirtualnej Polski prezentuje znacznie niższy poziom niż to, co przygotowują dla nas Krakowiacy. Widać to szczególnie po filmikach prezentujących gameplaye, które przeważnie bez żadnego komentarza ukazują jakiś fragment gry, zaś fachowa obróbka została ograniczona do minimum. Szefostwo serwisu podjęło jednak jedną, strategicznie bardzo dobrą decyzję - zatrudniając Michała Cichego, znanego szerszej publiczności jako Krooger.

Wielu graczy kojarzy go jeszcze z programów prezentowanych w tradycyjnej telewizji. Po kilku latach przerwy Krooger powrócił w internecie, troszkę się wyciszył, jednak stare doświadczenie nadal procentuje. Jako człowiek-orkiestra przygotowuje relacje, wywiady, Faktogram (coś na kształt Przeglądu Tygodnia), a także kilka innych, autorskich programów. Porusza sprawy ciekawe i istotne dla tzw. "branży gier komputerowych", takie jak na przykład kiepska kondycja pism o grach czy moralność lokalnych wydawców. Jest to bardzo dobra ramówka dla troszkę starszych graczy.

Headshot

Telewizja, której szefują nasi dawni koledzy z redakcji Playbacku - Konrad "KonradM" Markowski oraz Piotr "Joker" Piwowarczyk. W zdecydowanej większości skupia się ona na tematyce e-sportowej, transmitując relację z różnego typu spotkań, turniejów czy imprez. Oczywiście nie brakuje też audycji czysto growych, choć są one w zdecydowanej mniejszości.

Headshot czasy świetności zdaje się mieć troszkę za sobą. Kilka lat temu telewizję tworzył naprawdę mocny skład techników i komentatorów, zaś najbardziej znani z nich - m.in. popularny Sawik, wybili się do nieco poważniejszych mediów. Słaba kondycja telewizji (która zresztą wyewoluowała z e-sportowego radia) ma się jednak zmienić w "bliżej nieokreślonej przyszłości', bowiem wedle pogłosek stale trwają prace nad projektem o jakże enigmatycznej nazwie Headshot 2.0. Warto dodać, że Headshot oprócz wersji browserowej dysponuje własnym playerem, który możemy ściągnąć na dysk i cieszyć się z odciążenia przeglądarki.

Gaminator

Gaminator to społecznościowy serwis dla graczy, dlatego w dużej mierze opiera się na tym, co podeślą jego czytelnicy. Dzięki temu w najbliższej przyszłości baza gameplay'ów, intr, trailerów, cut-scenek (itepe, itede) zapewne stale będzie rosła i to w przeróżne ciekawostki. Sama redakcja przygotowuje dla nas dość regularnie wywiady, relacje i dwie warte szczególnej uwagi kwestie, z których przynajmniej jedna jest niewątpliwym hitem.

Zaczniemy jednak od tej drugiej - Gaminator.tv czyli propozycja na cykliczny kącik dla miłośników serwisu, który wedle założeń mieli prowadzić Marcin "MacDoombek" Dąbkowski i Joachim "Chimaira" Snoch. Jak do tej pory ukazało się tylko "wydanie zerowe", a kolejna - zapowiadana - część ma już kwartalną obsuwę. Po jednym odcinku nie podejmiemy się oceny audycji, choć przywitanie "Witajcie towarzysze" niebezpiecznie wskazywało na nadchodzącą rewolucję. Tym, co jest jednak absolutnym hitem Gaminatora jest postać Quaza. Znany z prowadzenia internetowego komiksu Gamer9 tworzy także videorecenzje, które są ZA-WO-DO-WE. Zarówno pod względem montażu, wykonania, jak i komentarzu ich autora. Masa często absurdalnego humoru sprawia, że ogląda się naprawdę miło.

GameCorner

Telewizja blogo-serwisu Agory jest bardzo specyficzna i dość nierówna. Trudno jest zrozumieć koncepcję autorów, bowiem tak naprawdę wszystkie materiały znacznie się od siebie różnią (i nie chodzi tu tylko o tytuł opisywanej produkcji). Być może autorzy wciąż eksperymentują, jednak wychodzi to po prostu dziwnie. Oprócz wiadomych elementów każdej internetowej telewizji o grach z rzeczy wartych uwagi mamy tu videorecenzje.

Z jednej strony jest Sławomir Serafin, znany między innymi z growych serwisów Wirtualnej Polski i Onetu, który flegmatycznym głosem opowiada nam o całej zabawie, zaś montażysta ubarwia materiał niezbyt śmiesznymi, wręcz przeszkadzającymi, wstawkami. Całość bardziej przywodzi na myśl literacki program Kazimiery Szczuki (choć z lepszą dykcją), niż dynamiczną telewizję o grach. Na zupełnie drugim biegunie znajduje się tajemniczy głos - Krzysztof Woźniak. Jego videorecenzje są bardzo przyzwoite i często zabawne, choć niestety słychać, że kwestie czyta z kartki.

Polygamia

Siostrzany serwis GameCornera, w związku z czym i sami twórcy starają się, by oba wydawnictwa szczególnie mocno nie pokrywały się w kwestii prezentowanych materiałów. Dlatego też na Polygamii jest najwięcej growej publicystyki, rozmów o grach, branży, praktykach wydawniczych, a wszystko to podane w formie swoistego talk-showu.

Prowadzącym program jest Piotr Gnyp, redaktor naczelny serwisu. Ze swoim zadaniem radzi sobie bardzo dobrze, przypominając raczej spokojnego Kroogera niż rozentuzjazmowanego Lordareona, co przy tej formule programu jest raczej trafnym rozwiązaniem. Tak zwana PolyTV to kapitalna propozycja dla wszystkich starszych graczy, których interesują kulisy tworzenia i wydawania gier oraz pomniejsze "branżowe" intrygi.

Game.tv

Jedyna telewizja o grach sensu stricte w naszym zestawieniu - to znaczy od początku swojego istnienia była profilowana właśnie na tak bardzo multimedialną formę dostarczania informacji. Jej wydawcą jest znany portal o2, jednak stopień połączenia z portalem gry.o2.pl jest raczej niezauważalny.

Game.tv istnieje na rynku od 2006 roku i tak jak Gaminator stawia na społeczności internetowe. Dlatego też pośród publikowanych materiałów bardzo często możemy trafić na gameplaye czy trailery podesłane przez graczy. Nad wszystkim czuwa oczywiście także ekipa, której najbardziej lansowaną twarzą wydaje się być Jakub "GODmode" Tabaczewski, który całkiem sprawnie radzi sobie z rolą "człowieka w terenie". Cały czas nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że GameTV brak jest twardej ręki, jasnego biznesplanu i odrobiny ambicji, by stanąć w szranki z najlepszymi.

What2Play.tv

What2Play.tv, którego wydawcą jest Cenega Poland, to najmłodsza growa telewizja (i serwis) w naszym zestawieniu, niemniej jego prowadzącymi są starzy wyjadacze z czasów jakże bliskiej sercom miłośników zinów Załogi G. Zbigniew Jankowski i Juliusz Konczalski na ekranie tworzą zgrany duet, a na dodatek widać, że troszkę nad tym pracowali. Ich zachowanie na ekranie przywodzi bowiem na myśl zabiegi stosowane na przykład w sobotnim wydaniu TVN'owskich Faktów.

Koronną propozycją stacji What2Play jest Imadło czyli podsumowanie najnowszych informacji ze świata gier. Wart uwagi wydaje się być także dział z ekskluzywnymi wywiadami z branżowymi osobistościami. Póki co są to przede wszystkim Polscy wydawcy oraz zagraniczni producenci, jednak poziom "dojść" do interesujących rozmówców całkiem nieźle rokuje na przyszłość.