KSIĄŻKI Teczka Hitlera
AUTOR Michał 'Halski' Szukalski
Druga wojna światowa jest chyba najbardziej popularnym tematem w historii świata. Powstaje wiele filmów, gier, a także książek podejmujących temat tego wielkiego konfliktu, który w historii zapisał się czarnymi zgłoskami. Do najbardziej znanych, ale też najbardziej tajemniczych i szanujących swoją prywatność osób tego okresu należał Adolf Hitler - przywódca nazistowskich Niemiec. Książka "Teczka Hitlera" ma na celu rzucenie nowego światła na tą zagadkową i bez wątpienia fanatyczną postać.

Stalin, despotyczny władca sowieckiego imperium, mocarstwa, które początkowo było w sojuszu z nazistami, a później zostało przez nich zaatakowane, panicznie bał się Hitlera. Dlatego też, gdy tylko otrzymał możliwość dowiedzenia się o nim jak najwięcej, (a taką możliwość dostał, gdyż sowietom udało się wziąć do niewoli Heinza Lingego i Ottona Guenschego, którzy byli bardzo blisko dyktatora), wykorzystał ją do uzyskania jak największej liczby informacji. W późniejszym okresie, ze względu na to, że Stalin nie ufał pogłoskom o śmierci Hitlera w 1945 roku, rozpoczęto śledztwo mające na celu zebranie wszystkich danych na jego temat, dlatego NKWD poświęciło 4 lata gromadząc materiały. W 1949 roku raport nazwany "Teczką Hitlera" dostał się do rąk Stalina, który umieścił go w swoim prywatnym archiwum.

Książka przedstawia Adolfa Hitlera oraz jego otoczenie z różnych stron. Ukazuje go jako manipulatora, mówcę, ekscentryka, człowieka opętanego rządzą władzy i panicznie bojącego się o swoje bezpieczeństwo. Najbardziej cieszące oko są ciekawostki, które zapewne bez śledztwa NKWD nigdy nie wyszłyby na światło dzienne. Wiemy np., że Hitler na początku lat 40. cierpiał na bezsenność, miał trudności z oddychaniem, co jakiś czas musiał zażywać tlenu z butli, którą miał zawsze koło podgrzewanego łóżka. W pomieszczeniach, w których przebywał obsługa musiała utrzymywać temperaturę 12 stopni Celsjusza, gdyż przywódca uważał, że jest idealna, aby trzeźwo myśleć. Oprócz tego poznajemy jego zamiłowanie do psów, a w szczególności do owczarka o imieniu "Blondi". Poza informacjami na temat Adolfa dowiadujemy się także o przebiegu bitew, kampanii wschodniej, desantu we Francji i wielu innych ciekawych rzeczach powiązanych z III Rzeszą.
Budowa książki umożliwia czytanie w krótkich fragmentach, co jest bardzo przydatne. Bez problemu można przysiąść na parę minut, przeczytać kilka króciutkich akapitów i nie stracić wątku. Na praktycznie każdej stronie znajdują się liczne przypisy, które poprawiają błędy, gdyż trafia się błędna liczba w koszcie budowy Berghofu, czy błędne daty, ale wszystko jest skrzętnie przygotowanie i nie ma co liczyć na błędy merytoryczne - twórcy polskiego przekładu i wydawcy "Teczki Hitlera" w formie książki dopilnowali, aby nie przedostały się zniekształcenia historycznie.

Podsumowując Teczka Hitlera okazała się bardzo dobrą pozycją, która zaciekawiła mnie - człowieka, który interesuje się II wojną światową. Nie wiem, czy to samo zrobi z osobą, która stronni od historii, ale wydaje mi się, że liczne ciekawostki z życia Hitlera, niedostępne w żadnych podręcznikach mogą zaciekawić każdego.

Autor: Materiały utajnione przez Stalina pod redakcją Henrika Eberlego i Matthiassa Uhla
Rodzaj: Historyczna
Wydawca: Świat Książki
Rodzaj Oprawy: Twarda
stron: 454