KSIĄŻKI Wojny Bushów
AUTOR Szymon 'Whiteman' Białas
Mówi się, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Zgoła naturalnym zachowaniem jest takowe, które w jakiś sposób odzwierciedla cechy charakteru naszych rodziców. Wojny Bushów to wbrew pozorom, nie tylko opis najważniejszych działań wojennych ostatniego trzydziestolecia. To także próba przedstawienia tak odmiennych charakterów... ojca i syna.

Seria "Wojny konflikty" jest dość specyficzną linią wydawniczą. O ile do tej pory przeważały książki traktujące tematyką wojenną dość pobieżnie - z punktu widzenia ogółu, tak dziś ma to nieco inny wymiar. Książki te prócz wiadomej charakterystyki przedsięwzięć wojennych, próbują poruszyć aspekty sięgające znacznie dalej - konflikty z perspektywy osób najbardziej za nie odpowiedzialnych. "Wojny Bushów" napisane przez Stephena Tannera, w istocie są właśnie takim przedstawieniem różnorakich sytuacji. Stany Zjednoczone Ameryki rzadko kiedy toczyły tyle wojen, co za kadencji dwóch prezydentów G. Busha (ojca) i G.W. Busha (syna). Autor przedstawia cztery najważniejsze konflikty zbrojne, które miały miejsce właśnie za kadencji Bushów. Właściwy opis, poprzedza swoisty prolog, mający na celu zaznajomienie z działaniami zbrojnymi, które USA toczyło po II wojnie światowej (m.in. nieudana wojna w Wietnamie). Tekst nie jest tylko pobieżnym opisem, encyklopedyczną notą. Każde wydarzenie to analiza nastrojów panujących w kraju, polityka zagraniczna oraz inne aspekty, które w mniejszym lub większym stopniu miały wpływ na podejmowane decyzje.

Książka jak już mówiłem jest zestawieniem charakterów, zachowań, predyspozycji obu prezydentów. Począwszy od pierwszego poważnego przedsięwzięcia Busha-ojca w Panamie, po interwencję zbrojną obecnej głowy państwa w Iraku. Relacje z pól bitew są pisane w dość przystępnym języku, wyszczególnienie ważniejszych operacji ułatwia rozeznanie w poruszanych tematach. Naturalnie, charakterystyka danego konfliktu nie ogranicza się tylko do opisu: co? gdzie? kiedy? Zanim natrafimy na właściwe przedstawienie wydarzeń bezpośrednio poprzedzających poczynania wojenne, autor szuka przyczyn, zagłębia się w politykę wewnętrzną i zewnętrzną krajów, których owa sprawa dotyczy.

Klęska w Wietnamie była jednym z tych aspektów, które w głównej mierze przyczyniły się do pogorszenia nastrojów panujących w USA. Multum ofiar, a tak naprawdę wojna nie przyniosła znaczących rezultatów. Brak jasno wyznaczonego celu i wyraźnego poparcia władz były czynnikami, które zadecydowały o klęsce. Dopiero interwencja w Panamie, przywróciła utraconą dumę narodowi amerykańskiemu. Operacja "Just Cause" (Słuszna Sprawa) trwała niemal kilka godzin, rozstrzygając konflikt przy minimalnym bilansie ofiar po stronie amerykańskiej.
Wojny Bushów
Wojny BushówW tym czasie armia USA była już dość bogato uposażona, co w głównej mierze przyczyniło się do sukcesu. Tych z kolei było znacznie więcej za prezydentury Georga Busha. Weteran II wojny światowej - umiejętnie kierował państwem, armią i ludźmi mu poddanymi. Prócz militarnej dominacji, również w kwestii moralności Stany Zjednoczone stały się "głównodowodzącym".

Wyraźnie można dostrzec w jaki sposób autor charakteryzuje zarówno ojca, jak i syna. Bush-ojciec jako dowódca sił zbrojnych odniósł bezapelacyjne sukcesy, również jako mediator w znacznej mierze przyczynił się do rozpadu ZSRR, co ostatecznie położyło kres zimnej wojnie. Pomimo potknięć w polityce wewnętrznej, jego rządy zaliczane są do jednych z najbardziej spektakularnych i owocnych. Bush - syn został zobrazowany jako totalne przeciwieństwo w działaniach, indywidualnych cechach itd. Owszem, starał się nie popełniać błędów ojca, jednak jego obecny bilans jest zdecydowanie negatywny. Tragedia z 11 września całkowicie odmieniła świat, a co dopiero zamysły prezydenta i jego doradców [raczej wyszła im naprzeciw - Volt.]. Nieudana interwencja w Afganistanie w celu wytropienia siedzib terrorystów - Osama bin Laden nadal przebywa na wolności. Rzekome posiadanie broni biologicznej przez irackiego dyktatora Saddama Husajna - kolejne działania zbrojne doprowadzają do większego chaosu, niźli to było przed wkroczeniem wojsk amerykańskich. Z dnia na dzień przybywa ofiar wśród wojsk koalicyjnych - kolejne kontyngenty w drodze. Autor nie pozostawił suchej nitki na sprawującym obecnie władzę prezydencie USA. Wszystko to zamknięte w dość zgrabnej i wymownej formie.

Niezależnie od zainteresowań, książka wydaje się być interesującą lekturą dla każdego. Wydaje się być - dużo tu "zapuszczania" się w szczegóły, masę nazwisk, momentami przychodzi na myśl, że mamy do czynienia z kroniką czy encyklopedią. Książka to także przeróżne smaczki, wyłapane z kampanii wyborczych, haseł wyborczych oraz samego wojennego frontu, Jeżeli z jakichś względów interesujesz się polityką zagraniczną, militariami, aspektami politycznymi - książka zdecydowanie przypadnie ci do gustu. Dla innych wyda się zapewne ciekawostką, mimo to zachęcam do lektury.
METRYCZKA
AUTOR:Stephen Tanner
WYDAWNICTWO:Wydawnictwo Dolnośląskie
RODZAJ OPRAWY:twarda
ILOŚĆ STRON:280
CENA:34,90 zł