FILM Zapowiedzi
AUTOR Michał 'Miguel' Kurowski
Czerwiec 2007

Rekwiem
RekwiemRekwiem

Sukces "Egzorcyzmów Emily Rose" zadecydował, iż Niemcy postanowili przedstawić swoją własną wersję historii. Nie dziwię się. W końcu oparta na faktach produkcja naprawdę działa się w Niemczech i może dzięki deamerykanizacji przedstawi zupełnie inny wgląd na horror młodej dziewczyny. Nie ma tu procesu sądowego. Zamiast tego jest fabuła widziana tylko i wyłącznie oczami głównej bohaterki oraz jej rodziny. Spodziewam się arcydzieła w europejskim kadrze. Reżyserem jest Hans-Christian Schmid, twórca "Świateł" oraz scenariusza do "Z miłością nie wygrasz".

Zodiak

Zodiak
ZodiakDavid Fincher, po "Azylu" i "Podziemnym Kręgu" powraca do konwencji filmu "Siedem", dzięki której zasłynął na świecie. Tym razem przedstawia swoją wizję jednej z najsłynniejszych nierozwiązanych zagadek Stanów Zjednoczonych. Akcja dzieje się w San Francisco, gdzie dochodzi do serii brutalnych i tajemniczych zabójstw. Pewnego dnia, szef policji otrzymuje list od Zodiaca, w którym przyznaje się do popełnienia ww. mordów, opisując je szczegółowo. Dodatkowo, ten sam list otrzymują redaktor naczelny dziennika "San Francisco Chronicle" oraz adwokat Melvin Belli. Pozycja była wysoko oceniana za wielką wodą szczególnie, że gdy nadejdzie finał nie otrzymamy odpowiedzi, kto tak naprawdę jest zabójcą, gdyż ta sprawa pozostaje tajemnicą do dziś. Znając jednak Finchera to stworzył kolejną, interesującą wizję amerykańskiego mroku, której nie mogę się doczekać. W rolach głównych: Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. i Mark Ruffalo.
Liczba 23
Liczba 23Liczba 23

Wszystkim nam, Jim Carrey jest doskonale znanym komediowym aktorem. Pokazał jednak już kilkakrotnie, że potrafi również zagrać poważne role. "Człowiek z Księżyca" , "Truman Show", czy "Zakochany Bez Pamięci" to z pewnością jedne z jego najlepszych filmów. Teraz, w nowym filmie Joela Schumachera występuje jako główny bohater thrillera psychologicznego. Historia jest bardzo prosta. Pewnego dnia, Walter Sparrow przeczytał książkę idealnie opisującą jego całe życie. Nie wie jak ma się czuć. Jest z jednej strony podekscytowany, ale z drugiej przerażony, że takowa w ogóle istnieje. Okazuje się, że powieść kończy się śmiercią Waltera. Co więc się stanie dalej? Jakie jest wytłumaczenie tej niecodziennej intrygi? Tego dowiemy się już niedługo. Jestem tej pozycji bardzo ciekaw pomimo, iż w Ameryce uważany jest za beznadziejną produkcję, krytykując Schumachera, że obniża klasę Hollywood z każdym kolejnym nakręconym filmem. Jak zostanie przyjęty w Polsce? Zobaczymy 8 czerwca.

Niepokój

Niepokój
NiepokójObecny wszędzie duch Alfreda Hitchhocka, pomimo ogromnych zmian w amerykańskim kinie pod względem produkcyjnym i jakościowym, nadal jest inspiracją dla wielu reżyserów. Tym razem natchnął DJ'a Caruso ("Złodziej Życia", "Podwójna Gra") i powstał "Niepokój" (oryg. "Disturbia"). Nastoletni Kale Brecht po śmierci ojca zmienia swoje dotychczasowe zachowanie i zaczyna sprawiać kłopoty. W końcu jego matka skazuje go na areszt domowy, zakładając na jego nogę nadajnik, co chwilę informujący rodzicielkę i policję, gdzie znajduje się podopieczny. Z nudów, więc chłopak zaczyna podglądać sąsiadów i zauważa, że jeden z nich może być seryjnym zabójcą. Czy to prawda, czy tylko wyobraźnia płata mu figle? Jak widać, majstersztyk "Okno na podwórze" jest tu zaprezentowany w wersji dla nastolatków. Za granicą został chłodno przyjęty. Mimo to, może dostarczyć więcej rozrywki niż fatalny remake ze śp. Christopherem Reevem. Wiadomo jednak jak to jest, gdy się kopiuje mistrza. Dlatego sukcesem będzie, jeśli chociaż połączenie tajemnicy i suspensu pojawi się na tym samym poziomie, co w pierwowzorze.