ZAPOWIEDZI Spellforce 2: Władca Smoków
AUTOR 'sztab.com'
Od premiery Spellforce 2 minął już ponad rok. Jednak na pewno ten ciekawy miks strategii i RPG pozostał w pamięci wielu z was. Prawa rynku podpowiadają więc, że nadchodzi czas aby światło dzienne ujrzała kontynuacja. Programiści ze studia Phenomic nie mają zamiaru sprzeciwiać się odwiecznym zasadom i serwują nam pierwszy dodatek do Spellforce 2. Dragon Storm (polski podtytuł Władca Smoków) już niedługo pojawi się na waszych twardych dyskach. Czego jednak można się po nim spodziewać, dowiecie się już teraz (o ile dotrwacie do końca tego tekstu;)).

Patrzcie dzieci - smoczek;)
Patrzcie dzieci - smoczek;)


Najważniejszą rzeczą w grach cRPG jest oczywiście fabuła. Ta natomiast stawia mieszkańców świata Eo w bardzo trudnej sytuacji. Magiczne portale, które dotychczas były jedynym połączeniem pomiędzy wyspami tracą swoją moc (dla niewtajemniczonych - świat Eo zbudowany jest z setek wysp, a jedynymi środkami komunikacji pomiędzy nimi są właśnie portale). Z dnia na dzień jest coraz gorzej, a widmo odseparowania od reszty świata zmusza mieszkańców do poszukiwania innego miejsca do życia. Wszak zasoby naturalne każdej z wysepek są mocno ograniczone. Dlatego właśnie wszystkie rozumne rasy już teraz rozpoczynają podbój nowych ziem. Wybucha wojna o dominację i przeżycie.

Jaki znak twój? Orzeł biały!
Jaki znak twój? Orzeł biały!


Jak sami widzicie, sytuacja mieszkańców rysuje się w ciemnych barwach. Sprawą ważniejszą dla fanów Spellforce 2 jest jednak fakt, że fabuła będzie bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z "podstawki". Twórcy postanowili także zagłębić się w historię tajemniczej rasy Shaikan, z której wywodził się nasz bohater. Teraz Shaikan będą nową oddzielną frakcją, dążącą do uzyskania wolności. Rasa ta zawdzięcza swoje istnienie potężnemu alchemikowi, który tysiące lat temu poznał sekret nieśmiertelności. Malakai, bo o nim mowa, zwrócił na siebie uwagę samych bogów, którzy postanowili mu przeszkodzić w dążeniach do władzy. Gdy czarownik umierał wezwał do siebie smoka i dzięki potężnym rytuałom połączył się z gadem. Od tej chwili w jego żyłach płynęła krew Malakaia. Jak nietrudno się domyślić smok ten był pierwszym przedstawicielem rasy Shaikan i to dzięki niemu jej przedstawiciele posiadają magiczne umiejętności. Ale dość tej historii, przejdźmy do faktów;).
Nowa frakcja wiąże się oczywiście z nowymi budynkami i jednostkami, które zasilą jej szeregi. Te oczywiście będą reprezentować sobą różne umiejętności i klasy. Do naszej dyspozycji oddani zostaną krwawi magowie, łucznicy, którzy swoje umiejętności doskonalili pod okiem samych elfów, czy też piechurzy i jeźdźcy. Na deser pozostał jeszcze tytan, którego tym razem reprezentować będzie sam smok (pewnie stąd polski podtytuł)! Nasze oddziały poprowadzimy przez kilka nowych obszarów (między innymi zapomniany kontynent i tajemnicze ruiny starożytnej kultury), a także zwiedzimy "stare" tereny. Te oczywiście zmieniły się podczas naszej nieobecności. Na swej drodze spotkamy także wielu starych znajomych, w tym The Soulbearer, który jest główną postacią ze Spellforce 2 (czyżbyśmy mieli spotkać samych siebie?) Poza tym odnowimy stare znajomości z Nightsong (Balladyna w wersji PL) i resztą drużyny, z którą podróżowaliśmy w podstawce.

Chyba doznałem olśnienia;)
Chyba doznałem olśnienia;)


Jak to w rozszerzeniach bywa, do naszej dyspozycji oddane zostaną także nowe przedmioty i umiejętności. Artefaktów, które zbierzemy podczas wędrówki, ma być ponad setka, a nowe czary udowodnią swoją przydatność w boju. Warto także zauważyć, że nowości dotyczyć będą także gry wieloosobowej i swobodnej. Tutaj także pojawi się wiele nowych map. W dodatku autorzy zaserwują nam także dwa nowe tryby czyli King of the Hill dla rozgrywki multi oraz Arena Quest dla gry swobodnej. Ten pierwszy pozwoli na walkę kilku herosów (graczy) między sobą, a drugi umożliwi nam tworzenie magicznego oręża, służącego następnie do toczenia walk z potężnymi stworami. Pojawi się także opcja modyfikacji przedmiotów, co na pewno urozmaici rozgrywkę. O warstwie audiowizualnej można powiedzieć tyle, że gorsza niż w podstawce nie będzie;). A zważywszy na fakt, że wtedy była wyśmienita (zarówno grafika, jak i muzyka) nie mamy się o co martwić.

Nie pozostaje mi nic innego jak, podsumować nadchodzący dodatek. Jego zawartość prezentuje się nad wyraz zwyczajnie, nic czego byśmy nie mogli oczekiwać po rozszerzeniu. Na pewno jednak będzie to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Spellforce 2. Dość długo w niepewności trzymał nas także polski dystrybutor (CD Projekt), lecz w końcu ujawnił on planowaną datę premiery. I chociaż jest to szeroko pojęty maj, miejmy nadzieję, że nie będzie to jego końcówka;).

PS. Gra na Zachodzie miała już premierę...

Autor: Tigikamil
METRYCZKA
GATUNEKRT/RPG
PRODUCENTPhenomic
DYSTRYBUTOR PLCD Projekt
WWWoficjalna strona
CENA:59,90 PLN