ZAPOWIEDZI Making History: The Calm and the Storm
AUTOR 'sztab.com'
Ostatnimi czasy możemy obserwować rozkwit wszystkim dobrze znanego gatunku gier jakim są niewątpliwie gry strategiczne - rynek zalewają coraz to bardziej dopracowane produkcje spod tego gatunku we wszystkich rodzajach. Wspomnieć w tym przypadku należy o tak znanych i polubianych pozycjach jak Supreme Commander, War Front: Turning Point czy chociażby Europa Universalis III. Kolejnym ciekawie się zapowiadającym tytułem jest niewątpliwie Making History: The Calm and the Storm nieznanego szerzej studia Muzzylane Software. Tej produkcji jednak bliżej do pozycji przeznaczonych dla bardziej doświadczonych graczy, aniżeli dla tych, którzy mają styczność tylko ze zwykłymi rtsami. Przyznam szczerze, że teasery, które krążą po Internecie, zapowiadają się niewiarygodnie interesująco, jednakże będziemy musieli poczekać i przekonać się co z tego wyjdzie…
Fabuła gry (jak to zwykle bywa w tego typu strategiach) została osadzona w czasach II wojny światowej. W grze będą przedstawione wydarzenia z lat 1939 - 1945. Autorzy oddali pod naszą opiekę kilka mocarstw, nad którymi będzie nam dane przejąć kontrolę, a są to między innymi: Francja, Włochy, Stany Zjednoczone, Związek Radziecki, Niemcy, a nawet Japonia. Twórcy obiecują, że każda ze stron cechować się będzie odmiennymi cechami, każda będzie miała swoje wady i zalety i każda będzie wyglądać zgoła inaczej (broń, infrastruktury, architektura itp.)

Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że dzieło studia Muzzylane garściami czerpie to co najlepsze z pozycji Paradoxu (Europa Universalis, Hearts of Iron). I tak oto dochodzimy do wniosku, że Making History jest grą przeznaczoną dla fanów wcześniej wymienionych pozycji. Cała rozgrywka przedstawiona bowiem została na mapie administracyjnej (takiej jaką widzieliśmy właśnie w grach spod znaku Paradoxu) z, której będziemy wszystkim zarządzać. Nie oczekujcie jednak, że gra będzie typową kopią znanej nam serii. Otóż w zapowiadanym przeze mnie tytule ogromną rolę odgrywać będzie ekonomia - każdy dobrze pamięta, że w takich grach jak II Wojna Światowa na pierwszym miejscu były zawsze militaria i działania zbrojne wszelkiej maści. Tutaj natomiast aby wygrać niezbędne będzie obudzenie z zimowego snu szarych komórek.

Autorzy zapewniają, że stopień trudności będzie dosyć wysoki jednak znajdzie się coś również dla graczy, którzy nie są zbyt doświadczeni na tym polu. Oprócz kilku map o niewygórowanym poziomie trudności, zaimpletowany zostanie dokładny samouczek, który przedstawi wszystkie szczegóły i zrobi nas zaprawionych w boju vveteranów.:)


Cieszy również fakt, że szata militarna każdej ze stron prezentuje się naprawdę dobrze. Multum jednostek lądowych, a także powietrznych jak i wodnych sprawi, że nie będziemy się nudzić nawet przez chwilę. Wspomnieć należy również o tym, iż każda jednostka będzie się cechować odmiennymi charakterystykami - stanem zdrowia, stanem psychicznym, stanem wyposażenia itp. Zaciekawił mnie przede wszystkim motyw ze stanem psychicznym naszych poddanych - ciekawe jak to będzie zaprezentowane w praktyce.

Kolejną nowością będzie system walki - twórcy programu zapewniają, że będziemy mogli przeprowadzać ataki o jakich nam się nie śniło - od prymitywnego ataku frontalnego poprzez ciche morderstwa, a na skomplikowanych operacjach wojskowych kończąc. Brzmi nader ciekawie nieprawdaż? Całość w tym przypadku zapowiada się naprawdę przyzwoicie, a sam czas gry ma być podobno niewyobrażalnie długi.

Następną cechą odróżniająca ten tytuł od EuropyU jest system gry - w grach Paradoxu wszystko odbywało się turowo, a my musieliśmy oczekiwać na ruchy przeciwnika. Tu jest zgoła inaczej - owszem, system gry jest turowy, ale przeciwnik wykonuje swe ruchy razem z nami, tak więc stopień skomplikowania podwyższa się jeszcze bardziej.
Ciekawą rzeczą jest to, że gra została napisana w języku XML, dzięki czemu nieco bardziej wprawieni programiści będą mogli poszperać trochę w kodzie i nieco pozmieniać tak, aby gra jeszcze dużej cieszyła nas swoją oryginalnością.

Nasze oczy zatrzymają się zapewne na pięknie przygotowanej mapie - wszystko jest przygotowane niezwykle dokładnie, a każdy teren ma odmienne wady i zalety - tutaj wszystko jest ważne, od pogody do ukształtowania terenu. Duży zoom pozwoli nam przyjrzeć się dopracowanej grafice, która świetnie współgra z ciężką, patriotyczną muzyką - brzmi piekielnie ciekawie, teraz pozostaje nam nic innego jak tylko czekać niecierpliwością…

Making History jest grą nowatorską, prezentująca się naprawdę interesująco - tylko dlaczego nadal się nikt nie pokusił o wydanie tego tytułu w Polsce, skoro reszta świata bawi się nim już od marca? Pozostaje nam w tym wypadku oczekiwanie na ten smakowity kąsek - nasz głód może zwiększyć jeszcze fakt, że za granicą gra otrzymuje dosyć wysokie noty - oj, jest na co czekać, stratedzy przygotujcie się, bo za niedługo powinniśmy otrzymać do rąk produkt, który na długo zostanie w naszej pamięci.

Autor: Hunter
METRYCZKA
GATUNEKstrategia turowa
PRODUCENTMuzzylane Software Inc.
WWWoficjalna strona