PLAYBACK, nr 07/2008 (31) Strona www: www.playback.pl
Forum: www.playback.pl/forum.htm Gry, książki, film, sprzęt, publicystyka
Dołącz do nas!

TEMAT NUMERU

Krzysztof 'Voltaire' Sykta

Xena: Wojownicza Księżniczka

switch
Xena: Wojownicza Księżniczka
  • Gatunek: fantasy, akcja, komedia, dramat i in.
  • Rok produkcji: 1995-2001
  • Reżyser: Robert Tapert i inni
  • Scenariusz: Robert Tapert i inni
  • Obsada: Lucy Lawless, Renee O'Connor, Ted Raimi, Bruce Campbell, Alexandra Tydings, Kevin Smith, Karl Urban
  • Dystrybutor: brak

Z archiwum X. Ally Mc Beal. Roswell. Świat według Bundych. Lata dziewięćdziesiąte były cudowne, przynajmniej pod kątem seriali, które dziś śmiało możemy nazwać kultowymi. Zmęczony po całym dniu zajęć na uczelni padałem na fotel niczym kłoda, chwytając za pilot od telewizora. Polsat. Po chwili na ekranie pojawiała się ona: skąpo ubrana, w obcisłym, skórzanym gorsecie czarnowłosa piękność, z dzikim okrzykiem rzucająca się w wir walki. U jej boku niepozorna blondynka o rozmarzonym spojrzeniu. Xena i Gabriela. Emanacje kobiecości.

Kim była Xena? Nieokiełznaną wojowniczką, którą podniecał zapach krwi i widok dekapitowanych ciał? Kobietą poszukującą samooczyszczenia z grzechów przeszłości? Czułą kochanką i przyjaciółką? Za pewne wszystkim po trochu. Łączyła w sobie ogień z wodą, matczyną czułość i zwierzęcą brutalność, spokój i opanowanie z determinacją, agresją i walecznością. Miała w sobie to, co kochamy w kobietach i co tak trudno opisać. Nie wspominając przy tym o jędrnej sylwetce 26-letniej Lucy Lawless. Jedno nie ulega wątpliwości: Sami Raimi, twórca kultowych filmów grozy na czele z Armią Ciemności trafił w sedno tworząc jeden z najbardziej kultowych seriali wszech czasów, tuż obok X-Files, Miasteczka Twin Peaks i Mody na sukces, a w każdym razie jeden z najbardziej oddaną społecznością fanów.

Xena: Wojownicza Księżniczka

Xena: Wojownicza Księżniczka

Lucy Lawless, która dzięki kreacji Wojowniczej Księżniczki stała się gwiazdą o wymiarze światowym i jedną z 50 najpiękniejszych kobiet świata wg magazynu People, dostała rolę w zasadzie przez przypadek. Aktorka, której powierzono główną rolę, Vanessa Angel, zachorowała i nie była w stanie dolecieć na sesję zdjęciową. Podobnie było zresztą z jej serialową towarzyszką, Renee O'Connor, odtwórczynią Gabrieli.

Xena: Wojownicza Księżniczka

Xena: Wojownicza Księżniczka

Początki były niepozorne - kilka drugoplanowych ról w filmach o przygodach Herkulesa, a następnie w pierwszej serii z Kevinem Sorbo w roli głównej. Postać, jaką wtedy zagrała doczekała się takiego uznania ze strony widowni, tudzież producentów, że powierzono jej własny show w tych samych realiach fantasy. I bez cienia wątpliwości dziecko przerosło swoich rodziców, spychając przygody Herkulesa i Iolaosa na drugi plan.

Xena: Wojownicza Księżniczka

Xena: Wojownicza Księżniczka

Strach to mała skaza, którą pozostawili wam bogowie, by móc was wykorzystywać

Świat, w którym przyszło podróżować Xenie to ogólnie pojmowana rzeczywistość mityczna, począwszy od minojskiej Heliady, zamieszkałej przez porywczych bogów po czasy nordyckich Wikingów i wagnerowskiego Złota Renu. Większość odcinków przemierzamy w krainach znanych z greckich mitów, począwszy od Achai na Ziemiach Amazonek kończąc. Z biegiem kolejnych sezonów twórcy coraz bardziej rozszerzali świat zmagań dorzucając Rzym czasów Cezara i Brutusa, starożytną Brytanię, Mezopotamię, Syberię, Japonię samurajów i Chiny. I wyszło im to całkiem nieźle, jeśli kogoś nie razi widok rzymskich żołnierzy walczących z armią centaurów. Bo w końcu Xena nie rościła sobie pretensji do bycia serialem historycznym, a jedynie tworem fantasy. I pod tym względem seria sprawdzała się znakomicie. Dość powiedzieć, że Władcę Pierścieni kręcono w tych samych, nowozelandzkich plenerach, a za kostiumy i choreografię (stojące na najwyższym poziomie) odpowiedziały później te same osoby.

Xena zwracała uwagę wysokim poziomem technicznym - nie znajdziemy tu nędznych kostiumów czy sztucznych teł znanych z amerykańskiej (serialowej) wersji Diuny. Poziomem podkreślanym dodatkowo przez efekty specjalne, zbliżające serial do gier komputerowych, w tym bijatyk pokroju Mortal Kombat. Każdy sezon to nie tylko nowi wrogowie i bohaterowie drugoplanowi, ale również nowe "combosy" głównej bohaterki, ciosy wykonywane przy spowolnionej pracy kamery, salta, "nożyce"- to tylko nieliczne przykłady ukrytych "talentów" Xeny. Do tego dynamiczna praca kamery i zabawy z montażem. No i zabójczy czakram.

Xena: Wojownicza Księżniczka

Xena: Wojownicza Księżniczka

Nie obyło się bez kilku kontrowersji. Do kategorii mitów zaliczono również wierzenia chrześcijańskie, prezentując wyznawców nowej religii w mało korzystnym świetle. Zresztą, Xena nigdy nie ukrywała swych poglądów - dla niej najważniejszy był Człowiek, bogowie byli jedynie kapryśną bandą głupców zamieszkującą Olimp i traktujących ludzkość jak niewolników.

Xena: Wojownicza Księżniczka

Xena: Wojownicza Księżniczka

Nie umieramy, ponieważ nigdy tak naprawdę się nie narodziliśmy

Xena to nie tylko miszmasz historyczny, ale - podobnie jak w przypadku Herculesa - gatunkowy. Początkowo każdy sezon składał głównie z niezależnych przygód opartych w mniejszym lub większym stopniu na greckich mitach i realiach, przetykanych kilkuodcinkowymi, dłuższymi opowieściami fabularnymi, w których to pojawiali się co znaczniejsi adwersarze pokroju morderczej i żadnej zemsty Callisto. Schemat znany z X-Files, gdzie również zastosowano mieszaninę epizodów w wersji "standalone" i "story arc", a więc gdzie część odcinków dotyczyła niezależnych opowiastek, a część dłuższych linii fabularnych. Jednakże z każdym kolejnym sezonem twórcy szli o krok dalej: zwykłe "bijatyki" i luźne przygody zastępowano komediami na granicy groteski i slapsticku, z drobnymi elementami erotyzmu. Jedne odcinki prezentowano w formie gore i brutalnych horrorów ("Locked up and tied down"), inne zwariowanych musicali w krainie Iluzji (genialny "The Bitter Suite"), jeszcze inne działy się w… rewolucyjnej Francji czy w czasach współczesnych, gdzie aktorzy wcielali się w… producentów serialu prezentując skecze z samych siebie!

Xena (wraz z Herkulesem) stała się wybuchową mieszanką; zresztą, nie tylko lekkie podejście do tematu łączyło te dwie serie. Obie rozgrywały się w tym samym uniwersum i w obu występowała cała plejada aktorów drugoplanowych, tworząc kreacje niezapomniane: Bruce Campbell w roli złodziejaszka Autolicusa, Ted Raimi (brat reżysera) wcielający się w postać średnio rozgarniętego Joxera, Karl Urban jako Juliusz Cezar, Kevin Smith jako Ares, by wymienić tylko tych ważniejszych. Do tego cała plejada bogów, herosów i "badassów". Część wątków rozpoczęta w jednej serialu znajdowała swe rozwiązanie w kolejnych odcinkach drugiego. I tutaj należy się jedna łyżka dziegciu. Polsat emitując przygody Xeny i Herkulesa podszedł sobie dość luźno do kolejności odcinków, przez to czasami dłuższa część jakiegoś wątku fabularnego pojawiała się w odwrotnej kolejności niż powinna. Koszmar!

Xena: Wojownicza Księżniczka

Xena: Wojownicza Księżniczka

Aktorzy, wartka akcja, zakręcona fabuła. Wszystko to byłoby niczym, gdyby nie dwie główne bohaterki i ich związek, wzajemne poznawanie i dojrzewanie. Xena uczyła Gabrielę męstwa, od niej poznawała delikatniejszą stronę życia. Czasami w sposób wyjątkowo dwuznaczny. Pytanie czy Xena w końcu pocałuje Gabrielę zadawano równie często jak w przypadku Muldera i Scully. Na dodatek, aktorki doczekały się swoistego statusu kultu w środowiskach lesbijskich - z akceptacją głównych aktorek, dla których serialowe femme fatale stały się remedium na stereotypowy, serialowy wizerunek kobiety, jako istoty wyjątkowo słabej i niesamodzielnej. Nie zawodzili również scenarzyści tworząc opowieść najwyższych lotów, choć momentami zdarzały się odcinki na wyjątkowo słabym poziomie.

Serial zakończył swój żywot w 2001 roku po sześciu sezonach i 134 odcinkach, z których dwa ostatnie wyemitowano również w formie filmu kinowego. Lucy Lawless zagościła m.in. w Battlestar Galactica, Renne O'Connor zajęła się własną produkcją filmów, Kevin Sorbo stworzył kolejną kultową kreację w "Andromedzie". Innych aktorów mogliśmy oglądać w mniej lub bardziej znanych serialach i filmach (Jack of All Spades i in.). Xena jednakże nie umarła. Nadal żyje w pamięci fanów.