FILM Zapowiedzi
AUTOR Michał 'Miguel' Kurowski
Why Did I Get Married?
Why Did I Get Married?

Why Did I Get Married?

Tyler Perry, znany w Polsce z "Pamiętnika Wściekłej Żony" oraz "Mojej Wielkiej Wściekłej Rodziny", po raz kolejny moralizuje. "Why Did I Get Married?" opowiadać będzie historię czterech młodych małżeństw, które razem spędzają zimowy urlop w wynajętej w górach chatce. Okazuje się, że te sielankowe wakacje staną się kluczowym elementem do zbadania wzajemnej wierności pomiędzy poszczególnymi parami. Wygląda na to, że Perry znowu chce udowodnić, że jest głosem sumienia czarnoskórej klasy średniej w Stanach Zjednoczonych. Dla Polaków jest to marna motywacja, ale może niektórzy skuszą się na obserwację wielkiego powrotu Janet Jackson do amerykańskiej kinematografii.

Premiera światowa: 16 listopad

Death Sentence
Death Sentence

Death Sentence

Twórca pierwszej "Piły" bawi się w "Człowieka w Ogniu". Nick traci syna w trakcie napadu na stację benzynową. Łapie jednak jednego ze zbirów i zapamiętuje jego twarz. Młodzieniec zostaje postawiony przed sądem, ale ze względu na brak dowodów oraz obiektywnych świadków zostaje uniewinniony. Zdenerwowany Nick postanawia samemu wymierzyć sprawiedliwość i wywołuje tym samym wojnę z jednym z najniebezpieczniejszych gangów. Na głównym celowniku jest jego rodzina. Znając Jamesa Wana - potrafi nam dostarczyć odpowiedniej dawki mocnych wrażeń. Jednakże zarówno "Piła" jak i "Człowiek w Ogniu" wywoływały u widzów skrajne emocje. Obyśmy mogli się o tym przekonać, gdyż o polskiej premierze na razie nic nie wiadomo.

Premiera światowa: 31 sierpień

1408
1408

1408

Po stracie jedynej córki Mark Enslin zaczął igrać z siłami nadprzyrodzonymi i odwiedzał wszystkie zakątki, mające coś wspólnego z przebywaniem duchów. Swoje spostrzeżenia opisywał w książkach, które nie sprzedawały się zbyt dobrze. Pewnego dnia otrzymuje kartkę z hotelu "Delfin" z napisem zawiadamiającym, aby nie wchodził do pokoju 1408. Po spotkaniu z szefem hotelu dowiedział się, że w tym pokoju samobójstwo popełniły dziesiątki osób. Mark jednak bez wahania melduje się tam. Wkrótce cała prawda zostanie odkryta. Twórca duńskiego "Zła" oraz hitu kinowego "Wykolejony", Mikael Hafstrom, po raz kolejny działa na zlecenie Hollywood i kręci horror na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Wychwalany za oceanem, niebawem zawita do polskich kin.

Polska premiera: listopad 2007
Dan in Real Life
Dan in Real Life

Dan in Real Life

Steve Carell z nudnych, komercyjnych komedii przechodzi do inteligentnych komediodramatów. Dan jest redaktorem pewnej gazety, gdzie odpisuje na listy czytelników zmagających się z ważnymi życiowymi problemami. Sam jednak samotnie wychowuje trzy córki i nie jest w stanie znaleźć sobie partnerki. Pewnego dnia spotyka Annie i czuje, że pomiędzy nimi coś zaiskrzyło. Okazuje się jednak, że jest ona dziewczyną jego brata. Drugorzędny amerykański komik podąża najwyraźniej ścieżką Jima Carriego i bierze gorzkie role nieudaczników. U Jima to zadziałało, a Carell pewnie chce się pozbyć porównań do "40-letniego prawiczka" czy niedawnej postaci "Evana Wszechmogącego". W "Dan in Real Life" może mu się to udać. Szczególnie, że współtwórcami scenariusza są osoby odpowiedzialne za "Był Sobie Chłopiec" i "Co Gryzie Gilberta Grape'a?".

Premiera światowa: październik 2007

2 Days In Paris
2 Days In Paris

2 Days In Paris

Julie Delpy ("Przed Wschodem Słońca", "Trzy Kolory: Biały") w potrójnej roli reżysera, scenarzysty i głównej bohaterki. Francuzka Marion i Amerykanin Jack jadą spędzić dwa dni w Paryżu, aby Jack mógł poznać rodziców swojej dziewczyny. Przy okazji spotyka też jej byłych narzeczonych, z którymi Marion jest w bardzo dobrych kontaktach. Komedia Delpy może się wydać banalna i trywialna, ale znając jej podejście do scenariuszy filmowych, może stworzyć całkiem zgrabną satyrę o zetknięciu dwóch nie przepadających za sobą kultur. Oby polscy dystrybutorzy się zlitowali i wykupili tę kameralną produkcję, która jest w stanie pokonać amerykańską kichę, krążącą dzisiaj w multipleksach.

Premiera światowa: 10 luty 2007

Męska Historia
Męska Historia

Męska Historia

Brytyjska odpowiedź na "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". "Męska Historia" to ekranizacja sztuki Alana Bennetta, opowiadająca o klasie maturalnej w latach osiemdziesiątych XX wieku. Uczniowie Hectora chcą się dostać do najlepszych angielskich uczelni. Nauczyciele, aby im pomóc, stosują wyjątkowo niekonwencjonalne metody. Film dodatkowo przedstawia problemy społeczne występujące w tamtych czasach w Wielkiej Brytanii i dopasowuje do szkolnych realiów. "Męska Historia" została wyróżniona dwiema nominacjami do nagrody BAFTA.

Polska premiera: 19 październik