Mówi się, że wiara potrafi przenosić góry, w naszej opowieści będzie to raczej niespełniona miłość. Edward Leedskalnin, porzucony na ślubnym kobiercu przez swą szesnastoletnią, o 10 lat młodszą narzeczoną, emigruje, tuz przed wybuchem I wojny światowej, do Kanady, a następnie Stanów Zjednoczonych. W roku 1918 osiedla się na południu Florydy, gdzie tworzy dzieło swego życia – Rock Gate Park, znany obecne jako Coral Castle – Koralowy Zamek.

Koralowy ZamekBył młodym, niepozornym człowiekiem, pochodzącym z łotewskiej rodziny kamieniarzy. Nie skończył żadnych studiów, ważył zaledwie 45 kg przy wzroście ok. 1,5 metra, z wyglądu bardziej przypominał gnoma niż człowieka, a mimo to stworzył jedną z obecnie większych atrakcji turystycznych stanu Floryda, wpisaną do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

Koralowy Zamek, zbudowany z bloków koralowca, a dokładniej oolitu, jest dziełem jego życia. Tworzony podobno przy świetle latarni, bez udziału świadków, stanowi, obok opisywanych wcześniej The Georgia Guidestones, kolejny współczesny pomnik megalityczny. Zbudowany ze skalnych, wielotonowych bloków przypomina ludzki wysiłek włożony w Stonehenge, inkaskie budowle czy egipskie piramidy, z którymi to jest nierzadko porównywany. Tyle że Coral Castle zbudował jeden, niepozorny człowiek w ciągu kilku lat. Nikt nie wie jak tego dokonał, czy ktokolwiek mu pomagał. On sam twierdził, że poznał tajemnice drzemiące u podstaw egipskich piramid. Żył sam, w samotności, od czasu do czasu oprowadzając po swym zamku wycieczki, z czego pozyskiwał drobne kwoty na utrzymanie. Po ataku rabusiów, poszukujących skarbów na jego posiadłość, przewiózł cały swój dobytek na wynajętych ciężarówkach kilkanaście kilometrów na północ, do bardziej ludnego Homestead. Kamienie ładował i rozładowywał bez świadków.

A nie były to zwykłe bloki, część z nich jest większa od tych użytych przy budowie Stonehenge. Jeden z obelisków waży 28 ton, największy 35, całość posiadłości otacza 2,5 metrowy mur gruby na 1 metr. Prawdziwym dziełem inżynieryjnej sztuki są jednak dwie ruchome bramy, ustawione po przeciwległych stronach posiadłości, stanowiące fragment omurowania. Jedna z nich składa się 9-tonowej bryły kamienia o wymiarach 2,3 x 2 x 0,53 m. Ten ogromny monolit był tak idealnie osadzony na swojej osi, że bramę mogło otworzyć małe dziecko popchnięciem dłoni. Kiedy w latach 80. monolit odmówił posłuszeństwa, do jego naprawy użyto 50-tonowego dźwigu oraz  5-osobowej brygady robotników. Okazało się wtedy, że brama była idealnie przewiercona przez środek, a następnie osadzona na łożyskach samochodowych, które z biegiem lat pordzewiały. W jaki sposób Leedskalnin przewiercił dwumetrowy blok, nie wie nikt, można się jedynie domyślać.

Koralowy ZamekCoral Castle obok swych monumentalnych wymiarów, podobnie jak The Georgia Guidestones, posiada szereg odniesień astronomicznych. Po środku placu znaleźć można wykuty w skale zegar słoneczny, jeden z obelisków posiada otwór z krzyżem skierowanym na Gwiazdę Polarną, wokół porozrzucane są rzeźby przedstawiające księżyc w różnych fazach…

Edward Leedskalnin zmarł w 1951, zmagając się niemal przez całe życie z gruźlicą. W jaki sposób ten drobny kamieniarz przy użyciu prostych narzędzi i ręcznych dźwigów był w stanie wycinać w skale i transportować kilkudziesięciotonowe bloki kamienia pozostanie na zawsze zagadką. W jego archiwum znaleziono jedynie kilka banknotów oraz ogólne zapiski na temat życia. Być może miłość dodała mu skrzydeł.